“Bilimin Ev Halindeyiz!”

dsc_0212_mBeştepe Okulları ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri Avrupa’yla eşzamanlı olarak ODTÜ’de düzenlenen “Bilimin Ev Hali” adlı bilim şenliğine katıldı.

ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezince düzenlenen ve Avrupa’da 250’den fazla şehirle eşzamanlı gerçekleştirilen etkinlikte bilime gönülden bağlı birçok kişi deneylere katılarak bilimin ilginç dünyasını görme şansı yakaladı.

Avrupa Birliği projesi olarak her yıl eylül ayının son cuma günü tüm Avrupa’da “Researchers Night” (Avrupa Bilim ve Eğlence Günü) olarak kutlanan etkinlikte öğrencilerimiz “Bilimin Ev Hali”ni tanıdı. Etkinlikte ODTÜ öğretim üyeleri ve lisans öğrencilerince geliştirilen 50’den fazla bilimsel projenin sergilendi. Projeler arasında güneş enerjisiyle bahçe sulama, bir enerji kaynağı olarak rüzgar, yağmur suyunun çevre için önemi, havai fişeklerin nasıl rengarenk olduğu, mutfak artıklarından gübre yapımı, insansız hava araçlarının çalışma sistemi, güneş enerjisi ile çalışan arabalar, evde sabun yapma, deterjanın kirleri nasıl çıkardığı ya da göllere nasıl zarar verdiği, leke tutmayan fayanslar, kekin nasıl kabardığı, mikrodalgaların gerçekten zararlı olup olmadığı, banyoda kendi kendini temizleyen küvet, leke tutmayan kumaş ve havayla çalışan araba yer aldı.