Beştepelilerin London Model Unıted Natıons (LIMUN) Yolculuğu

mun london haber fotoModel United Nations, dünyanın dört bir tarafından katılımcılarla gerçekleştirilen diplomatik bir organizasyon. Bu organizasyona katılmak için yeterliliklerinizin olması gerekiyor. Bunun başında iyi bir diplomatik İngilizce geliyor. Sonra da savununuzun iyi olması. Beştepeliler olarak bizde de bu özellikler mevcut.

LIMUN Organizasyonu’na kabul edildiğimizi bildiren davetiyeler ulaştı elimize. 24 Şubat sabaha karşı atladık uçağa. Okulumuzun Londra Temsilcisi Tolga Bey’le buluştuk.Konferanstan önce bir günümüz vardı ve biz Buckhingam Palace’ı, Hyde Park’ı ve daha birçok yeri bu bir güne sığdırdık. Yorulduk ama değdi. Ertesi gün konferans var, dinlenme zamanı. Saatler kuruldu, ekip sözleşti, kıyafetler hazırlandı. Ekipteki herkes heyecanlı.

Açılışta diplomatların ve UN Görevlilerinin konuşmalarını dinledik. Öğleden sonra diplomatlarla buluşup sohbet etme olanağı bulduk.

 

Sabah 9’da başlayan maraton 19.00’da Imperial College’daki ilk oturumla hızını iyice arttırdı. Arada British Museum’ı nasıl gezmeyi başardık biz de anlamadık. Okulda öğrenciler komitelere dağıldı 21.00’e kadar çalıştılar. Çıkışta artık yorgunluktan kimsede konuşacak hal kalmasa da herkesin suratında gururlu bir ifade vardı.

İkinci gün, Beştepe olarak sahnedeyiz. Aktif olarak tartışmaların içindeyiz. Asla geri adım atmıyoruz ve savunumuzu diğer komitelere karşı geliştiriyoruz. Tüm gün çok güzel arkadaşlıklar kurarak modern Türkiye’nin yüzü oluyoruz. Son gün yorgunluk en yüksek noktada ama asla bırakmak yok. Komite
ler aynı hızla devam.

Kapanış saati. Ancak biz yokuz, birazdan uçağımız kalkacak. Kapanış senfonisini kaçırdık. Olsun! Bu arada yolda öğrendik ki bir delegemiz ödül almış. Çaktırmayın çok sevindik ama yorgunluktan tezahürat edemiyoruz. Eve geldik, çok mutluyuz.


Beştepe’yle gurur duyuyoruz.