Tarihinle Oynama!

Henüz on beşinde gencecik çocukların emeği, kanı, canı var bu topraklarda. Çanakkale savaşına gitmiş bir gencin sevdasını anlatan Hey On Beşli türküsü, ne yazık ki taşıdığı duyguyla çalınmıyor, söylenmiyor. Bir süredir sosyal medyada türkümüzle ilgili farkındalık yaratmaya çalışan Beştepeliler, türküyü kendi duygusuyla söylemeye çalıştılar. Şehitlerimizin ruhuna saygıyla…

 

Ortaokul ve lise öğrencilerimiz, her yıl 18 Mart’ta Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret ederek yaşıtları olan onlarca askerin şehit düştüğü topraklarda tarihe yeniden tanıklık ederler. Beştepeliler, bu gezilerde edindikleri kazanımlarla Hey On Beşli türküsünün bir  ağıt olduğunun altını çizerek oyun havası olarak çalınmaması konusunda bir farkındalık projesi hayata geçirmeye karar verdiler ve  Tarihinle Oynama projesini başlattılar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirerek projelerine büyük destek alan Beştepeliler, proje kapsamında; Avustralya İstanbul Başkonsolosu Jeffie Kaine, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Araştırmacı Yazar Şerife Öztürk, Yazar Savaş Gönen gibi pek çok önemli isimle de röportajlar gerçekleştirerek kitlelere ulaştılar.

18 Mart günü Beştepe Koleji Çayyolu ve İncek Kampüslerinde gerçekleşen törenlerle Çanakkale kahramanlarımızı saygı ve minnetle anan öğrencilerimiz, zaferin yıldönümünde de “Tarihinle Oynama!” diyerek, konunun altını bir kez daha çizdiler.

Beştepelilerin,  Hey On Beşli türküsünü söylediği, 18 Mart günü yayınlanan Hey On Beşli türkü videosu basında yer buldu. Öğrencilerimiz bu projeleriyle ağıtların oyun havası olarak çalınmaması konusunda büyük bir farkındalık yarattılar.