Beştepeli Diplomatlar Uluslararası MUN Konferansına Ev Sahipliği Yapıyor

Beştepe Koleji MUN kulübü öğrencilerimizden oluşan Beştepeli diplomatlar, Türkiye’den ve dünyadan lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen BESTMUN’19 Konferansına ev sahipliği yapıyor.

Beştepeli diplomatların ev sahipliğinde BESTMUN’19 Konferansı 9-12 Mayıs tarihleri arasında The Ankara Hotelde gerçekleştiriliyor. Birleşmiş Milletler’in farklı komitelerinin, simülasyon olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferans olan MUN(Model United Nations)’de küresel sorunlar tartışılıyor. Bu kapsamda Beştepeli diplomatlar tarafından tamamı İngilizce olarak gerçekleştirilen konferansta küresel ve yerel birçok sorun masaya yatırılıyor.

Beştepe Koleji Kurucusu Gökhan Ünlüer’in açılış konuşmasıyla başlayan BESTMUN’19, konuk olarak katılan Birleşmiş Milletler Ankara Enformasyon Merkezi Müdürü Ahmet Kadir Parla ve UNFAO’dan Sumiter Broca’nın konuşmalarıyla devam etti. Ahmet Kadir Parla konuşmasında BM’in önemine, dünya sorunlarını çözmede etkin rolüne vurgu yaparak BM modellemesi olan MUN’nin gençlerin dünya sorunlarına karşı donanımlı bireyler olmasına katkısını ve böylelikle gelecekte olası sorunları çözmede daha etkin olabileceklerini belirtti. Sumiter Broca ise savaşların dünya üzerindeki etkilerinden ve önlenmesi için yapılmış – yapılacak olan çalışmaların öneminden bahsederek, gençlerin bu konudaki farkındalıklarının etkisine değindi.

BESTMUN’da 4 gün boyunca, göçmen, göçmen işçiler ve ailelere, insan hakları ihlalinin tespitine yönelik çabaların desteklenmesi, askeri harcamaların azaltılması, kutupların silahlanması, İspanya iç savaşı ve ticaret savaşı başlıklarından oluşan 7 komitede dünya gündemi irdelenecek. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası çok sayıda MUN Konferanslarına katıldıklarını dile getiren Beştepeli diplomatlar, Amerika Yale Üniversitesinde (YMUN) ve Londra’da (LIMUN) gerçekleştirilen konferanslardan ödülle döndüklerini ifade ettiler. Ev sahipliğini yaptıkları BESTMUN’19 Konferansının tüm aşamalarını yöneten Beştepeli diplomatlar, bu organizasyon sayesinde elde ettikleri deneyimleri tecrübeye dönüştürdüklerini belirttiler.